Kancelářské magnety

Kancelářské magnety

Co je to neodymový magnet?

Neodymový (Nd-Fe-B) magnet je běžný magnet vzácných zemin složený z neodymu (Nd), železa (Fe), boru (B) a dalších kovů. Mají vynikající výkon díky jejich silnému magnetickému poli.

Neodymové magnety jsou kategorizovány podle toho, jak jsou vyráběny, což je skrze spékání nebo lepení. Od svého objevu v roce 1984 se staly nejpoužívanějšími magnety.

Ve svém přirozeném stavu je neodym feromagnetický a lze jej zmagnetizovat pouze při extrémně nízkých teplotách. Když je kombinován s jinými kovy, jako je železo, může být magnetizován při pokojové teplotě.

Jak se vyrábí?

Slinování

Neodym, železo a bor se odměří v požadovaném množství a vloží do vakuové indukční pece za vzniku slitiny. Pro specifické druhy se přidávají další prvky, jako je kobalt, měď, gadolinium a dysprosium, aby se zvýšila odolnost proti korozi.

Roztavená slitina se ochladí a formuje do ingotů. Ingoty jsou tryskově mlety v atmosféře dusíku a argonu, aby se vytvořil prášek o velikosti mikronů. Neodymový prášek se vloží do násypky pro lisování.

Prášek se lisuje do formy o něco větší, než je požadovaný tvar, procesem známým jako pěchování při teplotě asi 725 °C. Při lisování je materiál vystaven magnetickému poli.

Slinování zhutňuje a formuje magnet pomocí tepla pod jeho bodem tání, aby získal konečné magnetické vlastnosti. Je stlačován při teplotách dosahujících 1080 °C, ale pod jeho bodem tání, aby přinutil částice k sobě přilnout.

Slinuté magnety jsou broušeny pomocí diamantových nástrojů.

Neodym rychle oxiduje a je náchylný ke korozi, která může zničit jeho magnetické vlastnosti. Jako ochrana jsou potaženy plastem, niklem, mědí, zinkem, cínem nebo jinými formami povlaků.

Ačkoli magnet má směr magnetizace, není zmagnetizován a musí být krátce vystaven silnému magnetickému poli, což je cívka drátu, která obklopuje magnet. Magnetizace zahrnuje kondenzátory a vysoké napětí k vytvoření silného proudu.

Lepení

Lepení nebo lisování je lisovací proces, který využívá směs neodymového prášku a epoxidového pojiva. Směs je z 97 % magnetický materiál a 3 % epoxid.

Směs epoxidu a neodymu se lisuje v lisu nebo vytlačuje a vytvrzuje v peci. Protože se směs lisuje do formy nebo protlačuje, lze magnety tvarovat do složitých tvarů.

Kompresně vázané magnety jsou izotropní a lze je magnetizovat v libovolném směru, včetně multipolárních konfigurací. Díky epoxidové vazbě jsou magnety dostatečně pevné, aby je bylo možné frézovat.

Do jakých tvarů lze neodymové magnety uzpůsobit?

Neodymové magnety patří mezi nejsilnější trvalé magnety na trhu, a jejich využití je široké a pestré. Mohou být uzpůsobeny do různých tvarů, což z nich činí neocenitelný prvek v mnoha odvětvích. Jednou z populárních variant jsou samolepící magnety, které snadno připevníte, k čemukoli potřebujete, aniž byste museli použít vrtačku. Pokud ale potřebujete opravdu pevný úchyt, existují magnety s dírou uprostřed, kam jednoduše zavedete šroub.

Kancelářské magnety z neodymu jsou skvělým řešením pro organizaci vašeho pracovního prostoru. Jsou dost silné na to, aby držely důležité dokumenty, poznámky nebo obrázky na magnetické tabuli či jiných kovových površích pevně a na jednom místě. Tyto magnety mohou být klasické, v plastovém obalu nebo esteticky zajímavé a vy si vyberete například magnet ve tvaru kvádru nebo magnet ve tvaru válce. A pokud na pracovišti, tu a tam potřebujete uvolnit stres nebo se chvíli soustředit na něco jiného, je ideální si pořídit stavebnici sestavenou z magnetických koulí a zabít tak dvě mouchy jednou ranou. Jednak zbavíte hlavu, uvolníte stres, ale i podpoříte svou kreativitu.

Kde neo magnety nacházejí uplatnění?

Od svého objevu na počátku 80. let se neodymové magnety staly nejpoužívanějším z mnoha druhů magnetů. Lze je nalézt v každodenních zařízeních od diskových jednotek až po magnetické části automobilů a letadel.

  • Magnetické separační dopravníky
  • Pevné disky
  • Úprava vody
  • Zapínání na šperky
Zpět do obchodu